|
Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS)''Barka'' w Jabłonce jest orodkiem wsparcia dziennego, przeznaczonym dla osób upośledzonych umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Uczestnikami są osoby dorosłe, powyżej 18 roku życia z terenu Orawy mające duże trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym.
Zajęcia wspierająco-aktywizujące w Środowiskowym Domu Samopomocy rozpoczęły się w listopadzie 2011 roku. W zajęciach uczestniczy 25 osób. Placówka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30-16.00.
Każdy z uczestników ma opracowany indywidualny plan postępowania wspierająco-aktywizujący i na jego podstawie prowadzone są zajęcia indywidualne i grupowe obejmujące następujące treningi: trening funkcjonowania w życiu codziennym; w tym trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening higieny osobistej, trening umiejętności samoobsługowych, trening kulinarny, trening budżetowy, trening umiejętności praktycznych, trening podtrzymywania i rozwijania umiejętności szkolnych, trening techniczny; jak również trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, trening umiejętności spędzania czasu wolnego. Dodatkowe usługi świadczone przez ŚDS dla uczestników to poradnictwo psychologiczne, terapia ruchowa w tym zajęcia sportowe, fizjoterapia, turystyka i rekreacja, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowych.
Treningi prowadzone są w pracowniach: komputerowej, gospodarstwa domowego, plastyczno-technicznej. Do dyspozycji uczestników jest również sala indywidualnego poradnictwa, spędzania czasu wolnego pełniąca również funkcję pokoju wyciszeń, sala dowiadczania świata, sala ogólna umożliwiająca spotykanie się uczestników i ich rodzin, sala rehabilitacyjna dobrze wyposażona w sprzęt rehabilitacyjny, pomieszczenie do lepienia z gliny.
Celem działalności Domu jest: - podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, rozszerzanie zaradności i samodzielności życiowej adekwatnie do indywidualnego poziomu funkcjonowania, - integrowanie uczestników z otwartym środowiskiem lokalnym, poznawanie się nawzajem poprzez różnorodne spotkania, kruszenie barier, przezwyciężanie zahamowań i stworzenie klimatu wzajemnej akceptacji i zrozumienia, - aktywizowanie uczestników, budowanie poczucia własnej wartości, pewnoci siebie przez co stają się bardziej aktywni i rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia, - utrzymanie stałego kontaktu z rodzicami /opiekunami na zasadzie partnerskiej współodpowiedzialności, podejmowaniu działań mających na celu dobro dziecka.
Uczestnicy zajęć w Domu zapewniony mają jeden gorący posiłek dziennie przygotowany w pracowni gospodarstwa domowego w ramach realizacji treningu kulinarnego. Mają oni też zagwarantowany transport. Dowożeni są dwoma busami dostosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy godnie żyją - wychodzą codziennie z domu, spotykają się z przyjaciółmi, spędzają czas w sposób sensowny i miły. Mają szanse, aby być aktywnymi uczestnikami życia społeczności lokalnej. Są traktowani z szacunkiem, a każdy jest postrzegany jako indywidualność.
|
|